Pos Name Year Class Machine Town Laps Miles Time Speed
1 Dave Pither 1989 500cc Class Seeley G50 Stretton Fosse 9 38.25 26:46.8 85.69
2 Bill Swallow 1989 500cc Class Seeley Matchless Huddersfield 27:25.0 83.70
3 Selwyn Griffiths 1989 500cc Class Cowles Matchless Pontypool 27:32.4 83.33
4 Danny Shimmin 1989 500cc Class Douds Norton Douglas 28:55.2 79.35
5 Peter Swallow 1989 500cc Class Norton Holmfirth 29:44.4 77.16
6 Bill Crowson 1989 500cc Class r Seeley Peterborough 30:03.0 76.37
7 Peter Jaermann 1989 500cc Class Seeley Switzerland 8
8 Ken Inwood 1989 500cc Class r Norton Hersham
9 Michael Bellerby 1989 500cc Class Norton Goldstar Skipton
10 Graham Hurst 1989 500cc Class Norton Parbold
11 Dennis Christian 1989 500cc Class Norton Manchester
12 John Cragg 1989 500cc Class * Ducati Appleby
12 Martin Stratford Parson 1989 500cc Class Ducati Santon
14 Neil Blackburn 1989 500cc Class r Seeley Triumph Reading
15 Ross Barker 1989 500cc Class * Norton Dominator Balerno
16 John Knowles 1989 500cc Class Seeley Penkridge
17 Kenny Birch 1989 500cc Class * Norton Dominator Kirknewton
18 Stuart Robinson 1989 500cc Class BSA Goldstar Nottingham
19 Robbie Allan 1989 500cc Class Ducati BSA Lesmahagow
20 Dennis Porter 1989 500cc Class * Norton Cheshunt
21 Tony Carlton 1989 500cc Class r Norton Lusk [Eire]
22 Andy Shaw 1989 500cc Class Velocette Blackburn
23 Stephen Woodward 1989 500cc Class * Norton Kirk Michael
24 Euan Ferguson 1989 500cc Class * Norton Glenrothes 7
25 Beno Rodi 1989 500cc Class r BSA Goldstar USA 6
26 Richard Swallow 1989 500cc Class Fl Lawton Aermacchi Golcar
NS Geoffrey Brandon 1989 500cc Class * Norton Twin Hersham
NS Davy Cowan 1989 500cc Class Honda Newtownards
NS Len Fallowfield 1989 500cc Class * Seeley Triumph Sutton on Hull
NS Jack Gow 1989 500cc Class * Shepherd Dundee
NS John Hurlstone 1989 500cc Class * Honda Aylesbury
NS Sam McClements 1989 500cc Class * Ryan Norton Bangor NI
NS Phil Moss 1989 500cc Class Petty Norton Ledbury
NS Bill Pilling 1989 500cc Class Ducati Stockport
NS Alan Smith 1989 500cc Class Matchless Kirk Michael
NS John Smith 1989 500cc Class Triumph Union Mills
NS Bernie Wright 1989 500cc Class Triumph Leeds
R Michael Cain 1989 500cc Class Suzuki Onchan
R Vin Duckett 1989 500cc Class Seeley Blackpool
R Alan Dugdale 1989 500cc Class Matchless Alvanley
R Alex George 1989 500cc Class * Petty Norton Snetterton
R Ian Gray 1989 500cc Class Norton Port Soderick
R Harry Long 1989 500cc Class BSA Goldstar Godalming
R Ron May 1989 500cc Class * RSM Triumph Sutton
R Bruce McCallum 1989 500cc Class * Trekdean Seeley Borehamwood
R Chris McGahan 1989 500cc Class * Trekdean Seeley Sevenoaks
R Kevin Monk 1989 500cc Class * Dresda Triumph London
R Bob Mullen 1989 500cc Class *r Norton Rush [Eire]
R Stuart Noon 1989 500cc Class RSM Triumph Hoddesdon
R Allan Robinson MBE 1989 500cc Class r G50 Matchless Ripley
R Andy Russell 1989 500cc Class Norton 88 Tonbridge
R Geoff Tunstall 1989 500cc Class * Rutter Seeley G50 Denby Dale
R Ian Whitehead 1989 500cc Class *r Norton Middlesex
R Chris Woodcock 1989 500cc Class * Trekdean Seeley Kent