Pos Name Year Class Machine Town Laps Miles Time Speed
1 Chris McGahan 1990 500cc Class Seeley Sevenoaks 8 34.00 26:53.6 75.85
2 Bill Swallow 1990 500cc Class Seeley Huddersfield 27:07.0 75.23
3 Grant Goodings 1990 500cc Class * Seeley Matchless Oxfordshire 27:16.2 74.80
4 Chris Woodcock 1990 500cc Class Trekdean Seeley Ashford 28:01.4 72.79
5 Peter Jaermann 1990 500cc Class BSA Goldstar Switzerland 28:03.8 72.69
6 Denis Gallagher 1990 500cc Class Seeley G50 Glasgow 28:41.2 71.11
7 Dennis Christian 1990 500cc Class Norton Manchester 28:47.8 70.84
8 Graham Hurst 1990 500cc Class Norton Parbold 29:02.2 70.25
9 Phil Robinson 1990 500cc Class * Seeley G50 Huddersfield 29:02.6 70.24
10 Stuart Noon 1990 500cc Class RSM Triumph Hoddesdon 29:05.6 70.11
11 Laurie Parson 1990 500cc Class Ducati Santon 29:44.0 68.61
12 Geoff Sawyer 1990 500cc Class Matchless Ipswich 29:48.4 68.44
13 Bill Robertson 1990 500cc Class * Clark Seeley Alnwick 7
14 John Walker 1990 500cc Class * Manx Goldstar Wakefield
15 Michael Bellerby 1990 500cc Class Manx Norton Skipton
16 Stuart Robinson 1990 500cc Class BSA Goldstar Nottingham
17 Richard Swallow 1990 500cc Class Fl Lawton Aermacchi Golcar
18 Stewart Adams 1990 500cc Class * Norton Weslake Fife
19 Andy Shaw 1990 500cc Class Seeley Velocette Blackburn
20 Grenville Pennington 1990 500cc Class * BSA Corsham
21 Allan Robinson MBE 1990 500cc Class Matchless G50 Ripley
22 Kenny Birch 1990 500cc Class r Norton Kirknewton 6
NS Neil Blackburn 1990 500cc Class Seeley Triumph Reading
NS Mark Craven 1990 500cc Class *r Triumph Manchester
NS Vin Duckett 1990 500cc Class Seeley Matchless Blackpool
NS Len Fallowfield 1990 500cc Class Aermacchi Sutton on Hull
NS Euan Ferguson 1990 500cc Class Norton Glenrothes
NS Alex George 1990 500cc Class Rutter G50 Snetterton
NS Ian Gray 1990 500cc Class r Norton Metisse Port Soderick
NS Selwyn Griffiths 1990 500cc Class Matchless Pontypool
NS Bernard Guerin 1990 500cc Class * Velocette France
NS Alan Harling 1990 500cc Class Norton Leeds
NS Vic Haskell 1990 500cc Class * BSA Goldstar Newark
NS Andy McCartney 1990 500cc Class * Ducati Metisse Millisle
NS Kevin Monk 1990 500cc Class Dresda London
NS Bob Mullen 1990 500cc Class r Velocette Rush [Eire]
NS Alan Potter 1990 500cc Class Ducati Kendal
NS Beno Rodi 1990 500cc Class r Manx Norton USA
NS Steve Veasey 1990 500cc Class * Triumph Bromley
NS Chris Walton 1990 500cc Class r Seeley Triumph London
NS Barry Wood 1990 500cc Class Suzuki Willaston
NS Bernie Wright 1990 500cc Class NRE Metisse Leeds
R Robbie Allan 1990 500cc Class Weslake Lesmahagow
R Ross Barker 1990 500cc Class Norton Dominator Balerno
R Geoffrey Brandon 1990 500cc Class Norton Walton Thames
R John Cragg 1990 500cc Class Manx Norton Appleby
R Alan Dugdale 1990 500cc Class Team Obs G50 Alvanley
R Jack Gow 1990 500cc Class Nourish Triumph Dundee
R John Knowles 1990 500cc Class Seeley Penkridge
R Harry Long 1990 500cc Class BSA Goldstar Godalming
R Bruce McCallum 1990 500cc Class Trekdean Seeley Borehamwood
R Phil Moss 1990 500cc Class r Seeley Matchless Ledbury
R Ronnie Niven 1990 500cc Class *r McInytre Matchless Ayr
R Bill Pilling 1990 500cc Class r Ducati Stockport
R Dave Pither 1990 500cc Class Seeley G50 Moreton/Marsh
R Geoff Tunstall 1990 500cc Class Rutter Seeley Denby Dale