1999 Steam Packet Company Southern 100 Road Races

Thursday 15th July 1999 ACU Permit No. 03872

PROVISIONAL RESULTS

8 LAPS 34 MILES

RACE 8 Eurocars Classic Race

8

Winner 850cc Class : Chadwick Cup :

Karl Wilkie

Winner 500cc Class : Sierra Trophy :

Derek Whalley

Winner 350cc Class : Ballawhetstone Trophy :

Dave Thurlow

Best Newcomer : Sheeba Cup :

*Andy Bacon

POSN

No.

CLASS

NAME

MACHINE

LAPS

TIME

SPEED

1st

2

3

Karl Wilkie

750 Rob North Triumph

8

23

m

22.0

s

87.303

2nd

30

2

Derek Whalley

496 Matchless

8

23

m

26.9

s

86.999

3rd

3

3

Jeff Jones

747 BSA

8

23

m

52.4

s

85.450

4th

5

3

Alan Phillips

747 BSA Rocket 3

8

24

m

13.0

s

84.239

5th

16

2

Charles Weild

496 Seeley Matchless

8

24

m

13.4

s

84.216

6th

6

2

Vin Duckett

498 Seeley Matchless G50

8

24

m

41.7

s

82.607

7th

4

3

Ron Soar

750 Spondon Norton

8

25

m

08.2

s

81.156

8th

14

1

Dave Thurlow

247 Suzuki

8

25

m

13.7

s

80.861

9th

10

1

Alan 'Bud' Jackson

247 Platt Suzuki

8

25

m

15.8

s

80.749

10th

17

1

Ivan Coates

350 Honda

8

25

m

43.6

s

79.295

11th

26

1

Harold Bromiley

349 Honda

8

26

m

00.8

s

78.421

12th

24

1

Bob Dowty

315 Suzuki

8

26

m

01.2

s

78.401

13th

34

2

Dave Madsen-Mygdal

450 Ducati

8

26

m

34.9

s

76.744

14th

15

1

Bob Simmons

247 Suzuki

7

24

m

20.0

s

15th

28

1

Geoff Bates

350 Honda

7

24

m

30.7

s

16th

23

2

Dennis Christian

499 Norton

7

25

m

09.4

s

17th

27

1

*Andy Bacon

250 Montesa

7

25

m

16.1

s

18th

25

2

Rodney Trimble

450 Ducati

7

25

m

17.2

s

19th

19

2

Colin Tate Parker

750 Norton BSA

7

25

m

19.1

s

20th

22

1

George Nolan

350 Goldstar Seeley

7

26

m

17.0

s

21st

18

1

Colin Purslow

350 C.P.Honda

6

24

m

13.1

s

FASTEST LAP : Clague Trophy :

No.

2

Karl Wilkie

750 Rob North Triumph

2

m

52.2

s

88.850

On Lap

2

CLERK OF THE COURSE :- PHIL TAUBMAN

Results published at hours

Results by courtesy of Office Equipment Centre