1999 Steam Packet Company Southern 100 Road Races

Thursday 15th July 1999 ACU Permit No. 03872

PROVISIONAL RESULTS

6 LAPS 25.5 MILES

Race 9 Steam Packet Co. 125cc / 400cc Supersport Race

6

Winner Class 1 (up to 125cc) : Bridson Cup :

Robert Dunlop

Winner Class 2 : Castletown Commissioners Cup :

*William Philp

Best Newcomer : Taubman Trophy :

*Chris Palmer

POSN

No.

NAME

MACHINE

LAPS

TIME

SPEED

1st

4

Robert Dunlop

125 Crossan Honda

6

16

m

14.0

s

94.250

RACE RECORD

2nd

5

Ian Lougher

125 Thunder Road Honda

6

16

m

14.1

s

94.240

3rd

18

Darren Lindsay

125 Honda

6

16

m

23.9

s

93.302

4th

3

Joey Dunlop

125 McNemeny Honda

6

16

m

29.1

s

92.811

5th

19

*Chris Palmer

125 Honda

6

16

m

44.7

s

91.370

6th

65

#

*William Philp

400 Kawasaki

6

16

m

51.1

s

90.792

7th

21

Darren Burns

125 Honda

6

16

m

51.2

s

90.783

8th

37

Matt Jackson

125 John Hall Honda

6

16

m

56.8

s

90.283

9th

25

#

Dave Madsen-Mygdal

400 Honda

6

17

m

06.9

s

89.395

10th

49

#

Patrick Martin

399 Honda

6

17

m

11.2

s

89.022

11th

78

#

Kevin Murphy

400 Bimota

6

17

m

26.3

s

87.737

12th

68

#

Michael Blake

400 Honda

6

17

m

26.8

s

87.695

13th

61

Nick Woodman

125 Honda

6

17

m

29.8

s

87.445

14th

38

Alan 'Bud' Jackson

125 Honda

6

17

m

46.5

s

86.075

15th

76

#

Richard Bairstow

399 Honda

6

18

m

03.1

s

84.756

16th

67

Ronnie Scott

125 Honda

6

18

m

19.5

s

83.492

17th

62

Bob Dowty

125 Mannin Honda

6

18

m

20.0

s

83.454

18th

57

Gerald O'Kane Jnr.

125 Honda

6

18

m

24.7

s

83.099

19th

51

*Barry Davidson

125 BDR Honda

6

18

m

38.0

s

82.110

20th

60

Phil Corlett

125 Honda

6

18

m

52.7

s

81.045

21st

59

*Andy Bacon

125 ADM Honda

6

18

m

54.7

s

80.902

22nd

40

#

Karl Bell

400 Honda

6

18

m

55.5

s

80.845

23rd

70

#

Monica Floding

400 Honda

6

19

m

07.6

s

79.993

24th

73

Gerald O'Kane Snr

125 Honda

5

17

m

40.3

s

# Denotes Class 2 (400cc) * Denotes Newcomer

FASTEST LAP Class 1 : Peach Trophy :

No.

5

Ian Lougher

125 Thunder Road Honda

2

m

38.3

s

96.651

LAP RECORD

On Lap

6

FASTEST LAP Class 2 : Gill Trophy :

No.

65

*William Philp

400 Kawasaki

2

m

46.3

s

92.002

On Lap

2

CLERK OF THE COURSE :- PHIL TAUBMAN

Results published at 15.40 hours

Results by courtesy of Office Equipment Centre