2002 De Montfort Group PRE - TT CLASSIC ROAD RACES
Saturday 25th May 2002 ACU Permit No. 06006 PROVISIONAL RESULTS
RACE 1 BDO (Isle of Man) SINGLE CYLINDER CLASSIC RACE
8 LAPS 34 MILES
Winner 350cc Class : Bert Moore Trophy : Derek Whalley
Winner 250cc Class : Southern Vintage Trophy : David Smith
Best Newcomer : Frank Evans Memorial Cup : *Tim Stephenson
POSN No NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 7 Derek Whalley 348 AJS 8 24 m 56.8 s 81.774 3. 02.9
2nd 1 *Tim Stephenson 349 Aermacchi 8 24 m 57.0 s 81.763 3. 02.6
3rd 16 Harold Bromiley 349 Bultaco 8 26 m 37.7 s 76.610 3. 15.6
4th 17 Vic Haskell 350 Rickman Goldstar 8 26 m 37.9 s 76.600 3. 15.2
5th 5 Mike Hose 350 Bultaco 8 26 m 38.1 s 76.590 3. 15.1
6th 40 Alan Harling 349 Norton 8 26 m 44.5 s 76.285 3. 16.4
7th 24 Bernie Wright 344 Aermacchi 8 26 m 44.7 s 76.275 3. 19.0
8th 18 Eddie Byers 349 Manx Norton 8 26 m 55.4 s 75.770 3. 19.2
9th 74 # David Smith 249 Aermacchi 8 26 m 57.7 s 75.662 3. 17.9
10th 30 Mick Moreton 350 Seeley 7R 8 27 m 37.8 s 73.832 3. 22.3
11th 41 Werner Molders 349 Ducati 8 27 m 38.1 s 73.819 3. 25.5
12th 83 # Ted Fenwick 250 Ducati 8 28 m 12.9 s 72.301 3. 29.2
13th 44 Dennis Christian 350 Jawa 7 24 m 55.9 s 3. 28.3
14th 85 # Norman Williamson 250 Greeves 7 25 m 05.5 s 3. 30.2
15th 79 # Graham Taubman 239 Ducati SPR 7 25 m 20.6 s 3. 32.9
16th 78 # Dave Madsen-Mygdal 249 Ducati SPR 7 25 m 21.6 s 3. 33.2
17th 43 *Malcolm Kneale 350 Ducati 7 25 m 30.0 s 3. 33.3
18th 34 John Jones 349 Seeley 7 26 m 07.5 s 3. 35.5
19th 93 # *David Braisier 250 Ducati 7 26 m 22.8 s 3. 42.8
20th 36 *David Streets 350 BSA Goldstar 7 27 m 15.3 s 3. 49.0
21st 38 *Kay Streets 350 BSA Goldstar 7 28 m 18.8 s 3. 56.8
22nd ## #N/A #N/A 7 29 m s 3. 02.3
23rd ## #N/A #N/A 7 29 m s 3. 02.4
24th ## #N/A #N/A 7 29 m s 3. 02.5
25th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 02.6
26th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 02.7
27th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 02.8
28th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 02.9
29th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 03.0
30th ## #N/A #N/A 7 29 m s #N/A 3. 03.1
# Denotes Class 1 (175-250cc)
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP :
350cc Class :
No. 1 *Tim Stephenson 349 Aermacchi 3 m 02.6 s 83.789
On Lap 8
250cc Class :
No. 74 David Smith 249 Aermacchi 3 m 17.9 s 77.311
On Lap 6