THE ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY
SOUTHERN 100 ROAD RACES 2003
Tuesday 8th July 2003 Permit No.ACU 10036 PROVISIONAL RESULTS
RACE 2 Station Garage Junior Solo Founders Race
10 LAPS 42.5 MILES
Winner (175 - 350cc) Class 2 : James Blackburn Trophy : Ian Lougher
Winner (125cc) Class 1 : Kevin Newberry Trophy : Robert Dunlop
Best Newcomer : Dr.Pycraft Trophy : Paul Owen
POSN No NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 1 Ian Lougher 250 Berwick Honda 10 25 m 33.6 s 99.765 2. 30.7
2nd 5 Chris Palmer 250 Woodman Honda 10 25 m 39.5 s 99.382 2. 32.2
3rd 7 Ryan Farquhar 250 Honda 10 26 m 00.3 s 98.058 2. 32.2
4th 14 Neil Richardson 250 Yamaha 10 26 m 00.5 s 98.045 2. 33.1
5th 71 *Paul Owen 250 Honda 10 27 m 15.0 s 93.577 2. 40.2
6th 4 # Robert Dunlop 125 Crossan Honda 10 27 m 17.4 s 93.440 2. 40.8
7th 22 *Norman Rank 250 Honda 10 27 m 28.6 s 92.806 2. 41.8
8th 30 # Matt Jackson 125 Holmes Honda 9 25 m 37.1 s 2. 49.4
9th 69 # Nick Woodman 125 Woodman Honda 9 25 m 39.7 s 2. 49.2
10th 38 # Tony Cawte 125 Honda 9 25 m 39.9 s 2. 48.7
11th 34 # Decca Kelly 125 Honda 9 26 m 00.9 s 2. 51.4
12th 60 *Terry Crane 250 Yamaha 9 26 m 11.5 s 2. 49.6
13th 51 Neil Cudworth 249 Yamaha 9 26 m 15.8 s 2. 50.9
14th 53 Les Hart 249 Yamaha 9 27 m 00.5 s 2. 56.0
15th 54 Jamie O'Brien 250 Cowles Yamaha 9 27 m 12.8 s 2. 58.7
16th 47 # Tom Snow 125 Honda 9 27 m 41.8 s 3. 00.0
17th 61 # Gail Musson 125 Honda 9 28 m 04.9 s 3. 02.6
18th 63 # *Eleanor Forrest 125 Honda 8 26 m 13.9 s 3. 11.7
19th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
20th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
21st ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
22nd ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
23rd ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
24th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
25th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
26th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
27th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
28th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
29th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
30th ## #N/A #N/A 8 27 m s #N/A 3.
# Denotes Class 1 (125cc)
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Island Cash Registers Trophy :
126 - 350cc
No. 1 Ian Lougher 250 Berwick Honda 2 m 30.7 s 101.526
On Lap 8
FASTEST LAP : 125cc
No. 4 Robert Dunlop 125 Crossan Honda 2 m 40.8 s 95.149
On Lap 10
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman