THE ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY
SOUTHERN 100 ROAD RACES 2003
Wednesday 9th July 2003 ACU Permit No. 10036 PROVISIONAL RESULTS
RACE 4 Classic Race
8 LAPS 34 MILES
Winner 850cc Class 3 : Mularney Trophy :
Winner 500cc Class 2 : B E A Cup :
Winner 350cc Class 1 : Castletown Brewery Cup :
Best Newcomer : Dr.Pycraft Cup : Simon Walsh
POSN No CLASS NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 8 3 Dave Madsen Mygdal 750 Triumph 8 23 m 06.6 s 88.273 2. 50.2
2nd 2 3 Chris McGahan 750 Smith Bray B.S.A. 8 23 m 14.1 s 87.798 2. 51.0
3rd 9 2 Allan Brew 496 Matchless 8 23 m 16.8 s 87.628 2. 51.3
4th 4 3 *Simon Walsh 750 Triumph Trident 8 23 m 45.3 s 85.876 2. 55.6
5th 10 2 Eddie Byers 498 Seeley G50 8 24 m 04.8 s 84.717 2. 58.5
6th 6 3 Ron Soar 750 Norton 8 24 m 31.6 s 83.174 2. 59.5
7th 12 2 John Knowles 496 Seeley 8 24 m 34.7 s 82.999 3. 00.9
8th 19 2 Alec Whitwell 500 Fairdeal Honda 8 24 m 36.4 s 82.904 3. 00.5
9th 14 1 Barry Wood 247 Suzuki 8 24 m 48.9 s 82.208 3. 03.4
10th 15 1 Decca Kelly 250 Suzuki 8 25 m 00.4 s 81.578 3. 05.1
11th 18 1 Harold Bromiley 350 Bultaco 8 25 m 51.2 s 78.906 3. 11.2
12th 25 1 Geoff Bates 350 Honda 8 25 m 55.8 s 78.673 3. 08.0
13th 5 3 Drew Robertson 750 Norton 8 25 m 59.9 s 78.466 3. 10.5
14th 20 1 Bob Simmons 247 Suzuki 7 24 m 10.7 s 3. 20.8
15th 26 1 Ron Brown 349 Honda 7 24 m 21.5 s 3. 24.3
16th 30 1 Gerard O'Kane 250 Suzuki 7 24 m 53.1 s 3. 27.9
17th 24 2 Juan Christian 495 Eso 7 25 m 39.8 s 3. 35.7
18th 29 1 *Dave Clarke 350 Honda 7 25 m 58.7 s 3. 38.8
19th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
20th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
21st ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
22nd ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
23rd ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
24th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
25th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
26th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
27th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
28th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
29th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
30th ### #N/A #N/A 7 26 m s 3.
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Stevenson Trophy :
No. 8 Dave Madsen Mygdal 750 Triumph 2 m 50.2 s 89.894
On Lap 2
500cc Class :
No. 9 Allan Brew 496 Matchless 2 m 51.3 s 89.316
On Lap 7 CLASS 2 LAP RECORD
350cc Class :
No. 14 Barry Wood 247 Suzuki 3 m 03.4 s 83.424
On Lap 7
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman