THE ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY
SOUTHERN 100 ROAD RACES 2003
Thursday 10th July 2003 Permit No.ACU 10036 PROVISIONAL RESULTS
RACE 9 The Steam Packet Co. 125 / 400cc Race
6 LAPS 25.5 MILES
Winner Class 2 (251 - 400cc) : Castletown Commissioners Cup : Roy Richardson
Winner Class 1 (125cc) : Bridson Cup : Chris Palmer
Best Newcomer : Taubman Trophy : Daniel Williams
POSN No NAME MACHINE LAPS TIME SPEED
Race Record
1st 21 Roy Richardson 400 Honda 6 16 m 17.7 s 93.893
2nd 7 Ryan Farquhar 400 McAdoo Kawasaki 6 16 m 21.8 s 93.501
3rd 19 Dave Madsen Mygdal 400 Honda 6 16 m 28.2 s 92.896
4th 5 # Chris Palmer 125 Woodman Honda 6 16 m 28.7 s 92.849
5th 1 # Ian Lougher 125 Mannin Honda 6 16 m 28.9 s 92.830
6th 4 # Robert Dunlop 125 Crossan Honda 6 17 m 01.4 s 89.876
7th 35 Alastair Bayley 400 ABR Honda 6 17 m 11.7 s 88.979
8th 42 John Crellin 400 Yamaha 6 17 m 16.3 s 88.584
9th 37 Dave Corlett 399 Honda 6 17 m 21.4 s 88.150
10th 33 Bob Grant 400 Yamaha 6 17 m 21.9 s 88.108
11th 41 Graham Taubman 399 Honda 6 17 m 22.9 s 88.023
12th 29 *Daniel Williams 400 Honda 6 17 m 32.1 s 87.254
13th 70 Graham Burden 400 Honda 6 17 m 33.3 s 87.154
14th 30 # Matt Jackson 125 Holmes Honda 6 17 m 33.9 s 87.105
15th 38 # Tony Cawte 125 Honda 6 17 m 34.0 s 87.096
16th 59 Michael Blake 400 Kawasaki 6 17 m 37.1 s 86.841
17th 48 David Taylor 400 Kawasaki 6 17 m 37.3 s 86.824
18th 34 # Decca Kelly 125 Honda 6 17 m 48.9 s 85.882
19th 47 # Tom Snow 125 Honda 6 18 m 47.4 s 81.426
20th 49 John Schyma 399 Honda 6 18 m 50.4 s 81.210
21st 61 # Gail Musson 125 Honda 6 19 m 11.4 s 79.729
22nd 60 # *Terry Crane 125 Yamaha 6 19 m 17.5 s 79.308
23rd 50 Drew Robertson 400 Kawasaki 6 19 m 18.6 s 79.233
24th 63 # *Eleanor Forrest 125 Honda 5 16 m 34.4 s
25th 62 Derek Williams 400 Honda 5 17 m 21.0 s
26th ## #N/A #N/A 5 17 m s
27th ## #N/A #N/A 5 17 m s
28th ## #N/A #N/A 5 17 m s
29th ## #N/A #N/A 5 17 m s
30th ## #N/A #N/A 5 17 m s
# Denotes Class 1 (125cc)
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Gill Trophy :
Class 2 (251 - 400cc)
No. 21 Roy Richardson 400 Honda 2 m 39.8 s 95.744
On Lap 5 CLASS 2 LAP RECORD
FASTEST LAP : Peach Trophy :
Class 1 (125cc)
No. 5 Chris Palmer 125 Woodman Honda 2 m 42.1 s 94.386
On Lap 6
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman