2004 ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY
SOUTHERN 100 ROAD RACES
Thursday 15th July 2004 Permit No.ACU 10781 PROVISIONAL RESULTS
RACE 10 The Steam Packet Co. 125 / 400cc Race
6 LAPS 25.5 MILES
Winner Class 2 (251 - 400cc) : Castletown Commissioners Cup : Dave Madsen Mygdal
Winner Class 1 (125cc) : Bridson Cup : Darran Lindsay
Best Newcomer : Taubman Trophy : William Dunlop
POSN No NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 55 # Darran Lindsay 125 Nibbles Honda 6 17 m 11.36 s 89.008 2. 48.44
2nd 5 # Chris Palmer 125 Woodman Honda 6 17 m 11.97 s 88.956 2. 48.39
3rd 21 Dave Madsen Mygdal 400 Honda 6 17 m 33.69 s 87.122 2. 52.81
4th 8 Mark Parrett 400 Honda 6 17 m 41.34 s 86.494 2. 51.59
5th 77 Derran Slous 400 Yamaha 6 17 m 41.42 s 86.487 2. 50.54
6th 2 # Ian Lougher 125 Mannin Honda 6 17 m 44.08 s 86.271 2. 52.21
7th 4 # Robert Dunlop 125 Crossan Honda 6 17 m 58.24 s 85.138 2. 55.74
8th 35 Alastair Bayley 399 ABR Honda 6 17 m 59.30 s 85.055 2. 56.47
9th 56 # Tony Cawte 125 OTE Honda 6 18 m 07.09 s 84.445 2. 57.86
10th 29 # *William Dunlop 125 Honda 6 18 m 14.17 s 83.899 2. 57.31
11th 48 Mike Crellin 400 Honda 6 18 m 16.02 s 83.757 2. 58.58
12th 32 # *Nigel Moore 125 Honda 6 18 m 16.88 s 83.691 2. 58.69
13th 40 Graham Taubman 400 Honda 6 18 m 28.64 s 82.804 2. 58.03
14th 34 Dave Corlett 399 Honda 6 18 m 29.35 s 82.751 2. 57.80
15th 22 # *Nigel Beattie 125 Mannin Honda 6 18 m 39.88 s 81.973 3. 02.34
16th 47 Jeremy Hill 400 Honda 6 19 m 22.24 s 78.985 3. 10.16
17th 85 # Terry Crane 125 Yamaha 6 19 m 33.50 s 78.227 3. 11.99
18th 54 David Taylor 400 Kawasaki 6 20 m 01.80 s 76.385 3. 12.96
19th 50 Graham Burden 400 Honda 6 20 m 07.56 s 76.021 3. 13.98
20th 61 John Schyma 400 Honda 5 17 m 11.78 s 74.143 3. 19.58
21st 88 Kevin Murphy 400 Honda 5 17 m 24.35 s 73.251 3. 20.01
22nd 63 Keith McKay 400 Honda 5 17 m 35.22 s 72.496 3. 23.90
23rd 64 # Gail Musson 125 Honda 5 17 m 35.69 s 72.464 3. 23.43
24th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
25th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
26th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
27th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
28th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
29th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
30th ## #N/A #N/A 5 18 m s 70.833 3.
# Denotes Class 1 (125cc)
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Peach Trophy :
Class 1 (125cc)
No. 5 Chris Palmer 125 Woodman Honda 2 m 48.39 s 90.860
On Lap 5
FASTEST LAP : Gill Trophy :
Class 2 (251 - 400cc)
No. 77 Derran Slous 400 Yamaha 2 m 50.54 s 89.715
On Lap 6
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman