2004 ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY racerecord 23.87333 33.1
SOUTHERN 100 ROAD RACES 1010laprec 2.348333 33.0
Wednesday 14th July 2004 Permit No.ACU 10781 PROVISIONAL RESULTS 35.6
RACE 3 Total Oil Senior Race records checked 150604
10 LAPS 42.5 MILES
Winner : Conway Rosebowl : Guy Martin
Newcomer : Pat McLaughlin Trophy : *Nigel Beattie 40.1
53.2
POSN No NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 6 Guy Martin 1000 R Conc/Uel Dunc Suzuki 10 24 m 03.29 s 106.007 2. 20.96
2nd 55 Darran Lindsay 1000 R Conc/Uel Dunc Suzuki 10 24 m 10.36 s 105.491 2. 22.74 41.1
3rd 45 Martin Finnegan 1000 Rnd Tower Danfay Yam 10 24 m 12.13 s 105.362 2. 23.35 41.2
4th 18 Adrian McFarland 1000 Barron Transport Suzuki 10 24 m 20.34 s 104.770 2. 23.59 41.3
5th 8 Mark Parrett 1000 Yahama 10 24 m 21.56 s 104.682 2. 23.60
6th 5 Chris Palmer 1000 DSC Racing Suzuki 10 24 m 46.36 s 102.936 2. 25.98
7th 17 Paul Cranston 1000 Suzuki 10 24 m 52.55 s 102.509 2. 27.32 41.6
8th 22 *Nigel Beattie 1000 Rocket Yamaha 10 25 m 10.24 s 101.308 2. 28.13 41.7
9th 20 Tim Poole 600 Honda 10 25 m 24.42 s 100.366 2. 29.37 41.8
10th 19 *Kevin Mawdsley 598 Honda 10 25 m 25.33 s 100.306 2. 29.74 41.9
11th 26 Victor Gilmore 1000 T.L. Racing Honda 10 25 m 27.10 s 100.189 2. 30.38
12th 48 Mike Crellin 1000 Suzuki 10 25 m 49.08 s 98.768 2. 31.51
13th 51 Gavin Feighery 600 Suzuki 10 25 m 56.73 s 98.282 2. 32.70
14th 21 Dave Madsen Mygdal 1000 Yamaha 10 26 m 02.97 s 97.890 2. 30.90 42.3
15th 38 Simon Fulton 750 Irish Nationwide Suzuki 10 26 m 03.36 s 97.866 2. 33.33 42.4
16th 33 Alan 'Bud' Jackson 1000 Suzuki 10 26 m 11.84 s 97.338 2. 32.87 42.5
17th 11 Paul Hunt 1000 Cringle Suzuki 10 26 m 22.73 s 96.668 2. 24.20
18th 52 Scott Stewart 599 Yamaha 10 26 m 31.18 s 96.155 2. 37.48
19th 39 *Marty McCloy 1000 Team Fab Honda 10 26 m 45.63 s 95.289 2. 36.96 42.8
20th 41 Gordie Taylor 600 Nudge Yamaha 9 24 m 22.95 s 94.124 2. 40.36 42.9
21st 49 *Stu Bainborough 599 Yamaha 9 24 m 23.41 s 94.095 2. 39.25
22nd 36 Craig Gibson 600 Suzuki 9 24 m 32.31 s 93.526 2. 40.16
23rd 61 John Schyma 988 Suzuki 9 24 m 39.91 s 93.046 2. 40.33
24th 59 *Davy Clarke 600 Yamaha 9 25 m 05.68 s 91.453 2. 43.88
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Auto Services Cup :
No. 6 Guy Martin 1000 R Conc/Uel Dunc Suzuki 2 m 20.96 s 108.541
On Lap 5
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman
Newcomer ENTER *In front of name
Class 1 are Nos > 70
If race reduced change J5 and change B13:B18 G13:G18 & I13:I18 to import 1st six from leaderbd
WINNER assumed to be CLASS 2
ABOVE CAN COPE WITH 33 FINISHERS