2004 ISLE OF MAN STEAM PACKET COMPANY
SOUTHERN 100 ROAD RACES
Wednesday 14th July 2004 Permit No.ACU 10781 PROVISIONAL RESULTS
RACE 4 First Classic Race
8 LAPS 34 MILES
Winner 850cc Class 3 : Mularney Trophy : Ron Soar
Winner 500cc Class 2 : B E A Cup : Allan Brew
Winner 350cc Class 1 : Castletown Brewery Cup : Paul Coward
Best Newcomer : Dr Pycraft Cup : Paul Coward
POSN No CLASS NAME MACHINE LAPS TIME SPEED BEST LAP
1st 10 2 Allan Brew 496 Seeley 8 23 m 26.10 s 87.049 2. 52.54
2nd 5 3 Ron Soar 750 Norton Spondon 8 23 m 45.19 s 85.883 2. 55.80
3rd 25 1 *Paul Coward 350 Honda 8 24 m 01.50 s 84.911 Class Record 2. 57.84
4th 12 2 Eddie Byers 498 Seeley G50 8 24 m 04.53 s 84.733 2. 59.01
5th 17 2 Alec Whitwell 500 Bates Honda 8 24 m 20.88 s 83.785 2. 58.86
6th 29 1 Adrian McFarland 350 Leonard Honda 8 24 m 21.08 s 83.773 3. 00.57
7th 18 2 Billy Lyle 500 Drixton Honda 8 24 m 58.70 s 81.670 3. 04.03
8th 34 1 *Steve Gibbs 347 Drixton Honda 8 25 m 03.08 s 81.432 3. 04.76
9th 36 *Bill Wark 350 Honda 8 25 m 03.17 s 81.427 3. 05.96
10th 35 1 Geoff Bates 350 Honda 8 25 m 18.63 s 80.598 3. 06.04
11th 16 2 Graham Taubman 499 Seeley G50 8 25 m 45.32 s 79.206 3. 09.68
12th 19 2 Ron Brown 499 Honda 8 26 m 16.62 s 77.634 3. 11.85
13th 27 1 Alan 'Bud' Jackson 250 Suzuki 8 26 m 22.98 s 77.322 3. 02.24
14th 31 1 Harold Bromiley 349 Honda/349 Bultaco 8 26 m 26.07 s 77.171 3. 13.78
15th 32 1 Gerard O'Kane 250 Suzuki 7 24 m 52.55 s 71.756 3. 29.52
16th 8 3 Juan Christian 750 Norton Atlas 7 25 m 35.25 s 69.760 3. 33.69
17th 20 2 Bob Simmons 499 Velocette Seeley 7 25 m 39.26 s 69.578 3. 35.64
18th 33 1 Dave Clarke 349 Honda 7 25 m 44.46 s 69.344 3. 35.62
19th 7 3 Colin 'Tate' Parker 750 Norton Mettisse 7 26 m 24.12 s 67.608 3. 12.02
20th 38 6 24 m 09.29 s 63.341 3. 57.98
* Denotes Newcomer
FASTEST LAP : Stevenson Trophy :
No. 10 Allan Brew 496 Seeley 2 m 52.54 s 88.675
On Lap 3
750cc Class :
No. 2 Chris McGahan 750 Smith Bray BSA 2 m 55.12 s 87.368
On Lap 3
350cc Class :
No. 25 *Paul Coward 350 Honda 2 m 57.84 s 86.032
On Lap 5 CLASS 1 LAP RECORD
CHIEF TIMEKEEPER : John Stott
CLERK OF THE COURSE : Phil Taubman